YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

E-ticaret Web Siteleri için SEO: Adım Adım Kılavuz

6 Mins read

Çevrimiçi bir e-ticaret web sitesine sahip olmak bir şeydir, ancak Google gibi arama motorlarında organik olarak sıralama kendi başına büyük bir projedir. E-Ticaret SEO stratejileri geleneksel SEO ile paralellikler olsa da, mümkün olduğunca etkili olmak için, daha odaklı bir yaklaşım almak isteyeceksiniz. Aşağıda 2019’da alakalı ve etkili kalan on bir temel e-Ticaret stratejisine değineceğiz.

1. Benzersiz ve çekici ürün açıklamaları

En temel ancak çoğu zaman gözden kaçan e-Ticaret stratejilerinden biri, markanızı güçlendiren, kitlenizle etkileşime giren ve alışveriş yapanlarınızı eğiten benzersiz ürün açıklamaları yazma, e-ticaret sitenizi hem arama motorları hem de müşterileriniz için anlamlı bir şekilde rakiplerinizden ayıracaktır.

Yüzlerce başka e-ticaret sitesinde bulunabilen ürünler satıyorsanız, mükemmel ürün sayfası kopyası daha da değerlidir, çünkü bu mağazaların birçoğu bir ürün açıklamasını doğrudan üreticiden kopyalayıp yapıştıracak, böylece düzinelerce siteler veya daha fazlası. Ürünlerinizin başka bir yerde bulunup bulunmadığı veya tek tedarikçiyseniz, hedef anahtar kelimelerinizle optimize edilmiş benzersiz ve ilgi çekici ürün açıklamaları yazmanız organik sıralamalarınızı artıracaktır. İyi yapılırsa, dönüşüm oranınızı aynı anda iyileştirirken bunu yapar.

2. Geliştirilmiş Arama Sonuçları ve Geliştirilmiş TO için Yapılandırılmış Veriler

Google’daki bazı sonuçların neden diğerlerinden daha fazla bilgi içerdiğini hiç merak ettiniz mi? Örneğin, bir ürünü aradınız ve bazı ürün sayfalarının doğrudan arama sonuçlarında incelemeler için yıldız derecelendirmesi görüntülediğini fark ettiniz mi? Bu geliştirilmiş sonuçlar genellikle web yöneticisinin bu sayfalara yapılandırılmış veri uygulamalarının sonucudur.

eticaret ve seo

3. Mobil Optimizasyon

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek, on yıldan uzun bir süredir her yıl giderek daha önemli hale gelmektedir. Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, masaüstü deneyimine göre mobil deneyimine öncelik vermeniz gerekir. Bu, ona erişen cihazın boyutuna hitap eden duyarlı bir web sitesi oluşturmak anlamına gelir.

Yaklaşık üç yıldır Google bize mobil ilk dizine geçtiklerini söyledi . Google mobil deneyimine öncelik veriyorsa, bunu yapmak için e-Ticaret mağazanıza da neden olur.

Bu, Google web sitesi sıralaması yaptığında, mobil sitenize masaüstü sitenizden daha fazla dikkat ettikleri anlamına gelir. E-Ticaret müşterilerinin çoğunluğu çevrimiçi alışveriş yapmaya başladığından veya bitirdiğinden, mobil deneyime odaklanmanız GEREKİR.

Başlamak için iyi bir yer, sitenizi Google’ın Mobil Uyumlu test aracına bakmaktır .

4. Site Hızını Artırın ve Sayfa Yükleme Sürelerini Azaltın

Google’ın algoritmasının giderek daha önemli bir parçası olan hızlı bir web sitesine sahip olmak, sıralamanızı ve kullanıcı deneyiminizi önemli ölçüde artıracaktır.

Odağınız kullanıcı deneyimine odaklanmalıdır, ancak sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğinin bu deneyimin bir parçası olduğunu düşünmeniz gerekir. Rakipleriniz arasında en hızlı web sitesi olma yolunda adımlar atın. Bu bağlamda, içeriğinizi niş veya endüstrinizdeki rakiplerden daha hızlı sunuyorsanız, yıldırım hızında olmanıza gerek yoktur.

Resimlerinizin web’de kullanım için düzgün bir şekilde sıkıştırıldığından emin olun, aksi takdirde büyük görüntü dosyaları sitenizi bozuyor olabilir. Ayrıca, sıkıştırılmış sürümler yeterli olduğunda ürün resimlerinin daha büyük sürümlerini zorlayabilecek CMS arayışında olun ( Opencart v.s.!)

Site Hızı Araçları:

Google’ın PageSpeed ​​Insights (Google’ın Bakış Açısı)

GTMetrix (Google, Bing ve Yahoo hakkında bilgi)

Pingdom (Google, Bing, Yandex ve Yahoo hakkında bilgi)

5. Müşteri Yorumları ve Katılımını Teşvik Edin

SERP’lerde inceleme gibi şeyleri görüntülemek için yapılandırılmış veriler 2 yorumunuz varsa harika, ancak sayfanızda çok iyi görünmez ise pek önemi yok !

Kullanıcılarınızı yorum bırakmaya teşvik etmek için teşvik edilmiş bir program oluşturun. Bu strateji, geçmiş, şimdiki ve gelecekteki müşterilerinizin katılımını mümkün olduğunca önceliklendirmeniz gerektiğinden, incelemelerin ötesine geçmelidir. E-Ticaret oyununda, tekrarlanan müşteriler son derece faydalıdır ve çevrimiçi müşteriler teşviklere yanıt vermektedir.

6. Blog Makaleleri ve İçeriğinde Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Varyasyonlarını Hedefleyin

E-Ticaret mağazalarında, blogunuzun ürünler ve kategori için hedef anahtar kelimelerinizin uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonlarından yararlanması gerekir. Bunlar arasında ürün incelemeleri, nasıl yapılır makaleleri vb. Bulunmalıdır. Örnek, koşu ayakkabıları satıyorsanız koşu, koşu, koşu ayakkabıları nasıl seçilir, insanların hangi beden ayakkabılarına ihtiyaç duyduklarını bilmelerine yardımcı olacak bir kaynak oluşturmalısınız. .

7. Navigasyonu Önceliklendirin

Kullanıcı deneyimi, günümüzün e-ticaret mağazalarının hala göz ardı edilen bir yönüdür. Özellikle mobil cihazlarda gezinmesi kolay bir web sitesi oluşturmaya odaklanın. Ana sayfadan çıkışa en az dirençli yolu patlatın.

Bu sadece dönüşüm oranınıza yardımcı olur, ancak organik görünürlüğünüzü de geliştirir. Google, bir kullanıcının sitenizi ziyaret ettikten sonra arama motorlarına geri dönüp dönmediğine dikkat eder ve burada kullanılabilirlik ve sitede gezinme büyük bir rol oynar. Google’da anahtar kelime sıralaması kazanırsanız, ancak tüm bu trafik daha iyi bir web sitesi bulmak için Google’a geri dönerse, Google web sitenizin trafik göndermek için ideal bir yer olmadığını varsayar.

8. CRO

CRO’nun veya Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun önemini yeterince vurgulayamayız. Dönüşüm oranı hizmetleri sunan profesyonel bir şirket kiralamayı düşünün . Bu, bir profesyonelin işi yapmasının gerçekten yararlı olabileceği bir alandır.

Analitik veriler, AB testi, gerçek tarayıcı oturumlarının video kayıtlarını kullanarak dönüşüm oranınızı artırmak için titizlikle çalışabilirsiniz. Basit değişiklikler, CTA metnini ve düğme rengini değiştirmeyi içerir, ancak gerçek CRO bundan çok daha fazlasıdır ve analitik bir zihinle yetenekli bir profesyonel gerektirir.

9. İlgili Ürünleri, Kategorileri ve Kaynakları Dahili Bağlama

İç bağlantının modası geçmiş bir strateji olduğu düşünülmektedir, ancak yine de inanılmaz derecede önemlidir. Arama motorları için değil, sayfa kopyası ve insanlar için makaleler boyunca ilgili dahili bağlantıları yerleştirmeye odaklanın, siteniz size teşekkür edecektir. Anahtar kelime doldurma veya alakasız bağlantılar yerleştirmediğiniz sürece, sitenizdeki dahili bağlantı Google’ın web sitenizi ve içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmanın doğal bir yoludur.

10. Stokta Bulunmayan Ürünleri Düzgün Yönetin

Hiçbir zaman web sitenizden bir ürünü (veya bu konudaki kategoriyi) silmeyin. Dikkate alınması gereken birkaç strateji vardır, ancak hiçbiri eski sayfayı silmeyi içermez. İşte eldeki koşullara bağlı olarak dikkate alınması gereken bazı seçenekler.

  • Ürün sayfasını yukarıda bırakın, ürünün sonlandırıldığını belirten bir mesaj eklemeniz yeterlidir. Sayfa içi açıklamadaki eski ürün sayfalarında alakalı ürünlere bağlantılar ekleyin.
  • Eski sayfayı indirin ve yeni bir benzer ürün, eski ürünle ilgili bir blog makalesi vb. En alakalı yeni sayfaya 301 yönlendirmesi uygulayın. Eski URL’nin yerini alabilecek en alakalı sayfa ne olursa olsun kullanılmalıdır.

11. Video ve YouTube’dan yararlanın

1. ipucunun, özellikle benzersiz ve orijinal videolar oldukları ve üreticiden ödünç alınmadığı takdirde, ürün sayfasındaki videolar da dahil olmak üzere daha ilgi çekici olmanın harika bir yoludur.

Unutmayın, site hızı ve teknik optimizasyon taktikleri! Videolarınızın ürün sayfalarınızı tıkamadığından emin olun. Video yüklenmeden önce sayfa yüklemesindeki tüm önemli öğelerin sağlanması gibi püf noktalarını deneyebilirsiniz, böylece kullanıcılarınız videonun yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan sayfayı görüntüleyebilir.

Kendi videolarınızı barındırmayı veya YouTube videolarını yerleştirmeyi seçebilirsiniz. YouTube videolarını gömmenin avantajı, yüksek kaliteli video üretimi için kaynaklara yatırım yapmak istiyorsanız YouTube’un kendi başına bir pazarlama aracı haline gelebilmesidir.

Bonus İpucu! Kurulmuş bir e-Ticaret Ajansı ile çalışma

e-Ticaret SEO stratejileri şirket içinde yönetilebilir, ancak çevrimiçi işinizi ciddiye alırsanız, bir e-Ticaret SEO ajansı işe almayı düşünebilirsiniz. OuterBox’ta e-Ticaret yer, nefes alır ve uyuruz. Tecrübeli uzmanlardan oluşan özel bir ekibe sahip olmak, web’de bulabileceğiniz bir milyondan fazla ipucu veya püf noktası değerinde.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir