YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

E-ticarete başlamak için en iyi adım

6 Mins read

Bir e-ticaret işine başlamak için en iyi yer neresidir?
eBay, Amazon veya çevrimiçi bir mağaza? 
Pazar yeri listelerinin müşteri deneyimini geliştirmek ve Amazon dahil birden çok platforma listeleme yeteneğine sahip özel bağımsız mağazalar geliştirmek. Tüm bu e-ticaret seçeneklerinin kârlı işletmeler yetiştirdiği kanıtlanmıştır.

Ama en uygun olanı hangisi size başlamak?

Bu soruyu, her platformun avantajlarını ve dezavantajlarını kapsayarak, hemen başlayabileceğiniz adım adım bir planı gözden geçirerek cevaplayacağız!

Bir e-ticaret işine başlamak için en iyi yerin nerede olduğuna karar vermek için 4 ana husus vardır:

  1. Hedefler
  2. Deneyim seviyesi
  3. Bütçe
  4. Zaman

İşinizi başlatmak için en iyi yer özel koşullarınıza göre belirleneceğinden, kendi kişisel durumunuzu değerlendirmek için bu hususların her birini inceleyeceğiz.

Hedefler

Bir e-ticaret işine başlamak için en iyi yere karar verirken hedefleriniz göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeydir. Tam zamanlı gelirinizi tamamlamak için bir yan işletme olarak çevrimiçi satmak mı istiyorsunuz yoksa e-ticaretin tam zamanlı işiniz olmasını mı istiyorsunuz? Hisse senedi sağlamayı ve kârla satmayı mı planlıyorsunuz yoksa üretici misiniz? 
E-ticaret tamamen bir gelir akışı mı, markanızı güçlendirmek için bir araç mı, yoksa her ikisi de mi?

Günde sadece birkaç saat çalışan bir yan gelir oluşturmak isteyenler için eBay mükemmel bir platformdur. Sadece eBay size aradığınız gelir seviyesini, yarı zamanlı satıştan bile sağlayabileceğinden, diğer satış kanallarına bakmanıza bile gerek yok.

Ciddi ticari büyüme arayan insanlar, işletmelerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için 3 platformun tümünü kullanmayı hedeflemelidir. Bu genellikle eBay ile başlayıp daha sonra bir e-Ticaret mağazasına ve Amazon’a genişleme anlamına gelir. Bu sadece daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve dolayısıyla daha fazla para kazanmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda riskinizi de çeşitlendirir. Birden fazla platformda satış yapmak, bir platformda bir sorun olduğunda tüm işinizi kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Büyük satışlar birincil amacınız olmayabilir. Markanızı çevrimiçi güçlendirmek ve farkındalık oluşturmak, çevrimiçi satış yapmak istemenizin nedeni olabilir. Bu durumda, tüm pazarlarda bulunmak önemlidir çünkü bu size maruz kalma sağlayacaktır. Aynı şekilde, kendi bağımsız web mağazanız da önemlidir, çünkü bu, ürünleriniz ve markanız hakkında daha derin bilgiler sunmak için bir yerdir. Üç platformun hepsi, zaten çevrimiçi satış yapmayan biri için oldukça büyük bir girişim olacaktır, bu nedenle e-ticarette yeniyseniz, biraz satış deneyimi elde etmek ve nakit akışı oluşturmak için eBay ile satışa başlamayı tavsiye ederim. özel markalı çok kanallı mağaza.

E-ticarette tamamen yeniyseniz ve konu hakkında çok az bilginiz varsa, eBay kesinlikle e-ticaret işinizi başlatmak için en iyi yer olacaktır. Neden? Çünkü eBay’in yeni ürünleri bekleyen milyonlarca müşterisi var ve ilk çevrimiçi işinize başlarken kullanması en kolay, en kullanıcı dostu satış platformu.

Trafik, muhtemelen yeni satıcılar için bağımsız bir web sitesinin en büyük dezavantajıdır. Gerçekten iyi sonuçlar elde etmek için pazarlama akıllıca ne yaptığını bilmek gerekir. Kendi e-ticaret sitenizle güzel bir mağazaya sahip olmak yeterli değildir. Tam olarak nasıl tanıtılacağını bilmelisiniz – aksi takdirde kimse ürünlerinizi satın almak için orada olduğunu bilemez. Bir e-ticaret mağazasının pazarlanması kendi başına tam zamanlı bir iş olabilir ve ustalaşmak için zaman alan birçok beceri seti içerir. E-ticarette deneyiminiz yoksa, yeni bir site pazarlamaya başladığınızda kendinize öğrenme zamanı vermeli ve biraz deneme yanılma beklemelisiniz.

Ebay çok büyük ve birçok işletme, platformdan hiç ayrılmadan milyonları aşmaya başlıyor. EBay’de, zaten sahip olduğunuz kullanılmış bir öğeyi satarak ve yol boyunca öğreneceğiniz bir listeyle başlayabilirsiniz. Sitenize müşteri çekmek konusunda endişelenmenize gerek yok.

Çevrimiçi satış dünyasında tamamen yeniyseniz, eBay bir e-ticaret işine başlamak için en iyi yerdir. Kullanılmış ürünlerle başlayın ve daha sonra biraz deneyim kazandıktan sonra, çok kanallı satışa genişlemeyi düşünebilirsiniz.

Bütçe

İşinizi kurmak ve hisse satın almak için ne kadar yatırım yapabilirsiniz? Ebay her zaman parayla bir e-ticaret işine başlamak için en iyi yerdir.

EBay’de hiç yatırım yapmadan satışa başlayabilirsiniz. Sadece evinizin etrafından istenmeyen ürünler satmaya başlayın. Telefon fotoğraf makinenizle ürün resimleri çekebilir ve dakikalar içinde listeler oluşturabilirsiniz. Milyoner eBay satıcısı Linda’s Stuff , eBay’de tam olarak böyle başladı.

Amazon ile, çalışabilmesi için yeni ürünleri gerçek toplu olarak satın almanız gerekir. Bu, elbette, eBay’e kıyasla daha yüksek bir yatırım seviyesi anlamına gelir. Yine de Amazon’da sadece bir ürünle başlayabilirsiniz, ancak toplu olarak tedarik etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra, kendi benzersiz ürünlerinizi ayrı listelerde listelemek için ayda 39,99 $ ‘dan başlayan Amazon’un Pro hesabına abone olmanız gerekir .

Zaten bir ürün satıyorsanız ve stok hacmi için bir tür tahmin yapabiliyorsanız, bu daha az göz korkutucu olabilir, ancak e-ticaret deneyiminiz yoksa veya yeni bir ürün satacaksanız, büyük bir ilk stok yatırımı yapmak bir büyük risk.

Bir e-Ticaret Mağazası cebinize bir adım daha atar. Maliyetleri tasarlayın ve ayarlayın, satmak için bir dizi ürün satın almanız ve bunları tanıtmak için ödeme yapmanız gerekir. Kendi içinde bir niş olan çok popüler bir ürün olmadığı sürece, sadece bir ürünle bir çevrimiçi mağaza başlatmanın bir anlamı yoktur ve o zaman bile, bu, ücretli arama için anahtar kelimelere teklif vermenin son derece pahalı olacağı ve oluşturulması çok zor olacağı anlamına gelir. SEO. Dolayısıyla, envanteriniz ne olursa olsun, reklamcılık ve tanıtım büyük bir maliyet olacaktır.

Bir parayla uğraşıyorsanız, eBay ile başlayın. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, ama çok değerli dersler öğrenmek ve bunu yaparken kâr etmek ilk adımınız olucaktır. Daha ciddi bir bütçeniz ve mevcut eBay satış deneyiminiz varsa, kendi e-Ticaret Mağazanızı kurmaya ve bir Amazon mağazasına bağlamaya başlayabilirsiniz.

Zaman

Tam zamanlı bir işiniz varsa, daha az zaman alan bir platformla başlamalısınız. Birçok kişi, ilk satışa başlamadan önce onlara ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini fark etmeden e-Ticaret mağazaları kurmaya başlar. Bu kesinlikle online iş için günde en fazla 1-2 saat geçirebilen insanlar için DEĞİLDİR.

Özellikle stok depolama, sipariş işleme ve sevkiyat ile ilgilenen bir hizmet olan Amazon tarafından Gerçekleştirme özelliğini kullanıyorsanız, Amazon’un bakımı da nispeten kolaydır.

Bir e-ticaret mağazası sizin açınızdan en fazla zaman ve enerjiyi gerektiren yoldur. Kendi başına bir bilim olan başarılı bir e-Ticaret mağazası oluşturmaktan – kurmaktan, ürün eklemek, açıklama oluşturmak ve asıl tanıtım bölümü ile bitmek – her şey zaman alır. Projede günde sadece 1-2 saat geçirebilen insanlar için kesinlikle uygun değildir.

Bunu günde sadece 1-2 saatle yapmak mümkündür, ancak bunu yapan herkes ilk satışlarını görmeden önce uzun aylar geçirmeyi beklemelidir.

Bunu sabah bir ürün listeleyebileceğiniz ve öğleden sonra ilk üç siparişinizi gönderebileceğiniz eBay ile karşılaştırın ve BÜYÜK bir fark.

SONUÇ

Şüpheniz varsa, eBay ile başlayın. Daha önce hiç deneyiminiz yoksa, evinizin etrafından birkaç şey satmak bile değerli bir öğrenme alıştırması olabilir. Yatırım yapmadan deneme yapabilir ve gönderim, iade ve stok açısından sizin için neyin işe yaradığını bulabilirsiniz.

E-ticaretin her şeyin veya gelirin büyük bir kısmının gelmesini istediğinizden eminseniz, çok kanallı satış yapmanız gerekir. Özel markalı çok kanallı bir siteyle başlamak, bunu yapmanın en kolay yolu olacaktır.

Aynı şekilde, bir marka oluşturuyorsanız, çok kanallı bir yol olacaktır. E-ticaret konusunda daha az tecrübeniz varsa, tek bir platformla başlayın ve yayılmadan önce markanızı mükemmelleştirin.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir