YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

E-Ticaret’te Seo

4 Mins read
E-Ticarette Seo Adım Adım Anlatım

E-Ticarette başarılı olmanın en önemli sırrı SEO deriz. Aslında SEO bir e-ticaret sitesinin en önemli adımıdır. E-Ticaret’te SEO yapmanın adımlarını bir plan içerisinde yapmamız en önemli kuraldır.

E-Ticaret sitenizdeki seo adımlarını nasıl yapabiliriz? Seo adımına attığımız ilk adımda nelere dikkat etmeliyiz?

E-Ticarette Kategori Seo Nasıl Yapılır?


Her E-Ticaret sitesinin en önemli yapı taşı kategori ve kategori dizilimidir. Kategori bir metinden ya da yazıdan ibaret değildir.

Kategori ağacı, kategori görseli ve açıklama eklemeniz çok önemlidir.

Kategori Açacı Nedir ?

Asıl anlamı kategori dizilim şemasıdır.

Örneğin;
1. Kategori : Laptop
2. Kategori : Laptop > Aksesuar
3. Kategori : Laptop > Aksesuar > Hard disk Çantası

Olarak bir kategori ağacı belirlemek daha mantıklı olucaktır. Bu sayede kategoriye birden çok opsiyon verebiliriz. Bu sayede siteye bir çok özellik katabilir ve kattığımız bu özellikler ile arama motorlarına yönelik bir çok çalışma yapabiliriz.

Kategori Görseli Nedir ?

Yukarıda yer alan örnekte 3 Tip kategori vardır. 1. si ana kategori. 2. ve 3. Alt kategoridir. Bu 3 Kategori dizilimde görsel kullanılması Seo için etkisi büyük olucaktır.

Kategori Açıklaması Nedir? Önemi Nedir?

Kategori açıklaması yazmanın en büyük nedeni anahtar kelime ile o kategorinin odak noktasını belirlemektir. Odak kelimeye yoğunluk vermek arama motorlarında önde bulunmanızı sağlayacaktır.

Aşağıda Hepsiburada’nın örnek bir kategori açıklaması var. Bu tarz bir kategori açıklaması ile Arama motorları haznesinde bulunabilirliğinizi arttırır.

Kategorisel seo nasıl yapılır

E-Ticarette Ürün içi Seo Nasıl Yapılır?


E-Ticaretin temel objesi olan ürün aslında sadece yayın vermekten ibaret değildir. E-Ticarette yapılan en büyük hatalar ürün verilerini eksik ve detaysız bırakmaktır. Ürün için belirlenicek bir özellik yada detay arama motoru sonuçlarında listede yer alamınızı sağlayacaktır. Ürün için en önemli etkenler nedir? Bunları birlikte inceleyelim;

Ürün adı

Ne kadarda tek bir üreticisi olsada ürün adlarına betimleyici bir nitelikle ön plana koymanız e-ticarette sonuç listesinde yer almanıza neden olucaktır. Aynı isimlerde bir çok ürün listelendiğini düşündüğünüzde özgün olan ya da özgünlüge en yakın olan ürünler listelenceğini gözlemleyeceksiniz.

Ürün açıklaması

Ürün açıklamaları arama motorlarının en çok sevdiği özelliklerden biridir. Her ürün ne kadar aynı özelliklere ya da açıklamalara bağlı olsada bu verileri aynı şekilde yazmanız tamamen arama motorlarında yok olmanızı sağlayacaktır. Girilen metinlerin özgün olması ve detayları standart düzey dışında belirlemeniz ürünlerinizi ön planda tutmanıza yardımcı olucaktır. Arama motorları en belirgin özelliği bir müşterinin aradığı sonuçları listelemek ama asıl nokta ürünleri bir müşteri gözüyle nasıl arattırırdınız olması bir alternatif olucaktır.

Ürün Görseli

E-Ticaretin en önemli kaydesi Ürün Görselidi. E-Ticarette kullanılan resimler ürün ne aynı olsada Ürünün görselinin özgün olması çok önemlidir. E-Ticarette kısıtlama olmasada en az iki en fazla 5 adet ürün görseli kullanmanız seo için önemi büyüktür.

Ürün Görseli özgünleştirmek

Herhangi bir görseli özgünleştirmek çok basittir. Örnegin; Photoshopta bir arkaplan vermek, ürünü bir yansıma vermek ya da ürün üzerine materyalleri yerleştirmek.

E-ticaret ürün görseli özgünleştirmek.
ÖRNEK BİR ÜRÜN GÖRSELİ SİZİN İÇİN DERLEDİK.

Ürün Özellikleri

Ürün özelliklerini detaylı girmeniz ve arama motorlarını indeksletmeniz çok önemlidir. Google arama motorları sonuçları derler ve gelişmiş olarak müşterilere sunar. Arama özellikleri müşterinin opsiyonuna yani aradığı anahtar kelimeye göre işlev yapar ve sonuçları Google Search sayfasında gözlemler.

Google Yeni Özelliği İndex almış bir ürün

İndirim Tanımlama

Müşterileri sayfada tutmanın bir çok yolundan en önemli etkenide indirimdir. Müşterileriniz bazı kriterler sonucu sayfanıza giriş yaptı varsayıcak olursak indirim tanımlamaları ile müşterilerinizin site içerisinde kalmasını ve daha fazla hit alamanıza olanak sağlar.

Ürün Etiketleri

Ürün içeriğinde etkili bir veri ya da veriler ile anahtar kelime oluşturmaya başlamanız arama sonuçlarında etkisi olucaktır. Tag yada Tags olarakta bilinen anahtar kelimeler bir link mantığı ile oluşur ve tıklanma (Trafik) arttıkça oluşan tagların linkleri Google Sıralamada yer almaya başlar ve Google bulunabilirliğiniz artmaktadır.

Gtin Numarası

Her ürünün Bir GTİN numarası vardır. Arama motorlarının en çok sevdiği özellik ise Ürünü tanımaktır. Her zaman özellik sahibi bir ürün olması için GTİN numarası girişi ürünü tanıtmanız için en büyük etken olcaktır.

GTİN numarası ile Seo

Kimse barkod numarası ile bizim ürünümüzü aramaz der gibisiniz. Barkod numarasının önemi ürün arama sonucuna cevap verilmesi değil ürününüzü yayına verdiğiniz an en çok tercih edilen Google arama motorunun arama sonuçlarına diğer öznitelik ya da niteliklerine cevap vermeniz olucaktır.

Ürün’e Olumlu (Yüksek) Puan


Ürün puanları Google arama motorunda önemi çok büyüktür. Zengin Snipper olarakta anılan Ürün puanına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Zengin snippet’ler, bir web sitesinin yayınları hakkında bazı ek bilgiler sağlayarak, söz konusu içeriğin arama sorgularıyla alakalı olup olmadığını öğrenmek için kullanıcıları içerikten daha fazla haberdar eder.

Zengin snippet’ler makalelerinizi Google arama sonuçlarında öne çıkarabilir. Yayınlarınızın görünürlüğünü ve tıklama oranlarını artırır.

Ürünleri düzenli olarak incelerseniz, zengin snippet’ler bu blog yayınlarına ekstra trafik getirmede etkili olabilir.

Google News Product Rich
“intel i9 1900k” diye Google araması yaptığımızda Google Rich ürün içinde puan alan ürünleri listeledi.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretOpencart

Opencart'ın En Etkili Avantajları

OpenCart, herkesin müşterilerin ürün satın almasını sağlayan bir web sitesi oluşturmasına izin veren ücretsiz, açık kaynaklı bir e-ticaret platformudur. Bu, odağınız başarıyla yürütmeye devam ederken işinizi hemen ölçeklendirmenize olanak tanır. Mağazanızı…
E-Ticaret

XML Entegrasyonu ve E-Ticaret

XML (eXtensible Markup Language), yarı yapılandırılmış verileri, yani, yapısı öngörülemeyen değişikliklere maruz kalabilecek düzensiz veya eksik veriler. Geleneksel yarı yapılandırılmış verilerin aksine, XML belgeleri kendi kendini tanımlamaktadır, bu nedenle XML verileri tanımlamak için platformdan bağımsız bir yol sağlar ve bu nedenle verileri bir platformdan diğerine aktarabilir.
E-Ticaret

E-ticarete başlamak için en iyi adım

E-Ticarete başlamak aslında çok iyi adım atmanız ile başlar bu adımı ilk nerede atacağınız hakkında kısa bir makalede sizin için derledik
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir