YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

1 Mins read

Arama motoru Google Alışveriş Reklamları, 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren kelime araması sonucu Google Merchant Center (Google Alışveriş Reklam) Reklamları Türkiye’deki arama sayfalarından kaldırılacak. Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.

Google‘dan Alışveriş Reklamları kapsamında rekabet kurulu açıklaması geldi. Şirket 10 Ağustos itibariyle Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki arama motorlarından artık son veriyor.

Örneğin; Herhangi bir marka Cep Telefonu alacağınızda Google Arama Motorlarına Cep Telefonu Marka ve Modelini yazdığınızda “slider” şeklinde çıkan reklamları artık görmeyeceksiniz.

Google alışveriş reklamları kalkıyor.
Google Alışveriş Reklamı

Arama Motoru olan Google, Rekabet kurumu kararı sonrasında 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, arama motorları sonrasında çıkan sonuçlarda alışveriş reklamları listelenmeyecektir. İşte bu reklamlar Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmeyle birlikte Google tarafından kaldırılacağı açıklandı.

Söz konusu karar, E-Ticaret yapan müşterilerin artık listelemede ürünlerini gösterilmeyeceği anlamına gelir.

GOOGLE E-Ticaret Reklamları Kalkıyor.

Google’dan yapılan açıklamada…

Google’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.”
Google’dan yapılan açıklamada “Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.” ifadelerine de yer verildi.

Daha detaylı bilgi: https://turkiye.googleblog.com/2020/07/google-alisveris-reklamlari-ile-ilgili29.html

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-TicaretOpencart

Opencart'ın En Etkili Avantajları

OpenCart, herkesin müşterilerin ürün satın almasını sağlayan bir web sitesi oluşturmasına izin veren ücretsiz, açık kaynaklı bir e-ticaret platformudur. Bu, odağınız başarıyla yürütmeye devam ederken işinizi hemen ölçeklendirmenize olanak tanır. Mağazanızı…
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Facebook MarketGoogle AlışverişPazaryeri

GOOGLE REKLAMLAR V.S. FACEBOOK REKLAMLAR: ARALARINDAKİ NE FARK VAR?