YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
Google AlışverişPazaryeri

Google Merchant Center’ı E-Ticaret Reklamcılığı İçin Kullanma

3 Mins read

Günümüzde giderek daha fazla kişi çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor. Birincisi, geleneksel olarak yapmaktan daha kolaydır, biri evini veya sandalyesini terk etmek zorunda olmadığından, diğeri için, genellikle çok daha maliyetsizdir. Böyle bir durum, malların bulunabilirliğinin daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Aynı şey menzilleri ile ilgilidir. Bu örnekte, fiyat karşılaştırma araçları yalnızca müşteriler için değil, çevrimiçi mağaza sahipleri için de son derece faydalıdır. Bu tür İnternet araçları onlar için paha biçilmezdir. Fiyat karşılaştırma motorları web sitelerinde trafik oluşturur, dönüşümü artırır. Esnaf, Google’ın da bildiğinden, bu nedenle Google Alışveriş gibi kendi karşılaştırma motorlarını kullanmaya karar vermiştir.

Google Alışveriş Nedir?

Online alışveriş yapmak bugünlerde çok daha kolay. Bazı fotoğraflarda arama sonuçlarına eşlik eden ürün fotoğrafları ve fiyatları nedeniyle. Malların görüntülendiği alan, “Google’da [aradığı kelime öbeği] satın alın” olarak tanımlanır. Bunlar, Google Alışveriş‘in bir parçası olan ürün reklamlarıdır.

Tıklandığında bir mağaza web sitesine yönlendirilirsiniz. Bu çözümün amacı, satın alma işleminden önce bir İnternet kullanıcısının geçmesi gereken alışveriş yolunu kısaltmaktır.

Google Merchant Center (GMC) Nedir?

Google Merchant Center, İnternet’te, çevrimiçi mağaza sahiplerinin tüm Google e-ticaret ürünlerinde görünümlerini yönettiği ve gerektiğinde çevrimiçi listelerinde değişiklik yaptıkları bir yerdir . Birisi tekliflerinin hem “Alışveriş” sekmesinde hem de ürün reklamları arasında görünmesini istiyorsa, ek olarak GMC hesaplarını Google AdWords ile bağlamaları gerektiğini belirtmek gerekir.

Google Alışveriş reklamı

Google Merchant Center Hesabı Nasıl Açılır?

Kişinin Google Alışveriş’teki mağazasının teklifini sunmak için önce https://merchants.google.com/ adresinde bir hesap açmaları gerekir . Kişinin Google hizmet hesabı aracılığıyla yapılabilir. Bu sayfada, bir “oturum aç” bağlantısına tıklayıp ardından bir form doldurmak gerekir.

Girilmesi gereken veriler, diğer şeylerin yanı sıra mağazanın adını, adresini ve mağazanın yalnızca yetişkinlere yönelik ürünler sunup sunmadığını içerir. Ardından, mağazanın web sitesinin doğrulanmasına devam etmek için Google Merchant Center tarafından sunulan hizmet şartlarını kabul etmek gerekir.

Hesabın doğrulanması Google Search Console üzerinden yapılır.

Google Merchant Center‘a Ürün Ekleme

Daha önce bir hesap oluşturup mağazalarının adresini doğrulayan kullanıcılar bir ürün listesi eklemeye devam edebilmektedir. Prosedür kolaydır. Sol menüden “ürünler” seçeneğini, ardından “veri dosyaları” öğesini seçin ve artı simgesini tıklayın.

Ardından, gideceğiniz ülkeyi, veri dosyasının adını ve bilgileri Google’a nasıl göndereceğinizi seçin. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

  • Google çalışma sayfasının düzenli olarak güncellenmesi;
  • Google’ın düzenli olarak okuyabilmesi için bir veri dosyasını sunucunun üzerine koyarak (“planlı indirme” seçeneği) .;
  • kişinin özel bilgisayarında bulunan bir dosyayı kullanarak (güncellemelerle birlikte dosyayı Google’a geri göndermesi gerekir).

Bir çalışma sayfası seçildiyse, konumunun belirtilmesi veya yeni bir o oluşturulması gerekir. Uzak bir dosyayı indirmeyi seçtikten sonra URL’sini belirtin ve sıklığını seçin (günlük, haftalık, aylık). Ardından “kaydet” i tıklayın. Böylece konfigürasyon tamamlanmış olur.

Alıntı: Google Ads Tutorials

Merchant Center’da Ürün Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Veri dosyasını girdikten sonra, kullanıcının yönetici ayrıcalıkları sayesinde Google AdWords hesabı aracılığıyla yapılabilecek bir ürün kampanyası oluşturmak mümkündür. Tabii ki, Merchant Center hesapları için aynı e-posta adresini kullandığı sürece. Bunu yapmak için birinin hesaplarının birleştirilmesi gerekir. Bunu Merchant Center’daki “birleştirme” seçeneğini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılacak son şey, birinin AdWords hesabında uygun bir kampanya oluşturmaktır. 
Nasıl? 
Oturum açın ve yeni bir kampanya ekleme seçeneğini tıklayın ve ardından “Ürün kampanyası” seçeneğini belirtin. Bir sonraki adım kampanyayı adlandırmak, ürün reklamlarının gösterileceği konumu, tıklama başına varsayılan oranı ve maksimum günlük bütçeyi ayarlamaktır. Kampanya başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​gibi gelişmiş ayarlar da mevcut.

Sonuç

E-ticaret, perakende sektörünü kolayca yönetebilirsiniz. Anahtar, Google Merchant Center gibi ürün reklamlarıyla uygun bir araçtır ve bu da teklifini Google kullanıcılarına sunmayı mümkün kılmaktadır. İnsanlar genellikle belirli eşyaları ararlar. Bu nedenle, yukarıda belirtilen aracı kullanarak, resimleri ve fiyatları ile ürün sergileyerek, müşterilerinize gerekli bilgileri sağlarsınız. Buna karşılık, yüksek bir dönüşüm olasılığına dönüşmektedir.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
BunadegerPazaryeri

Bunadeger.com 2020 Bilgilendirme

Bunadeger.com ORAYTECH İNTERNET BİLİŞİM VE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ. firmasına ait bir pazaryeridir. 2004 yılında web sitesi aktif olarak kurulmuş ve Türkiye’deki satıcılar ve alıcıları bir araya getiren plartformdur.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir