YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
Facebook MarketGoogle AlışverişPazaryeri

GOOGLE REKLAMLAR V.S. FACEBOOK REKLAMLAR: ARALARINDAKİ NE FARK VAR?

6 Mins read

Google Ads nedir?

Daha önce Google AdWords olarak bilinen Google Ads, işletmeler tarafından ödenen reklamlar yayınlayan tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılık platformudur. Bu reklamlar google.com‘daki arama sonuçlarında veya Google‘ın Arama Ortakları veya Görüntülü Reklam Ağı üzerinden diğer web sitelerinde görünür.

Google Ads

Google Ads‘in temelini, reklam verenlerin işletmelerinin reklamlarını, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri etkin bir şekilde arayan kullanıcılara göstermesine olanak veren Arama Ağı oluşturur.

Arama Ağı‘ndaki anahtar kelimeler, arama kampanyanızın merkezidir. Ürününüzle veya işletmenizle alakalı anahtar kelimeler seçersiniz, ardından bir kullanıcı anahtar kelimenizle ilgili bir sorgu aradığında. Kullanıcının tıklaması için SERP’lerde gösterilen bir reklamı tetikler.

Google Reklam (Google ADS)
Google Reklam (Google ADS)

Bir kullanıcı bir reklamı her tıkladığında, reklam veren belirli bir miktar para alır ve “tıklama başına ödeme” reklamı kazanır. Her bir anahtar kelimeye, Google’a birisinin reklamınızı tıklaması için ne kadar ödemek istediğinizi bildiren bir “Maksimum TBM” atarsınız.

Genel olarak, Google’da reklam yayınlamanın temel amacı, sağladığınız ürünü veya hizmeti aktif olarak arayan yeni (veya mevcut) müşterileri web sitenize yönlendirmektir.

Facebook Reklamları nedir?

Google’da olduğu gibi, Facebook Reklamları’da tahmin ettiniz. Facebook’ta görünen ücretli reklamlardır.

Facebook Reklamları aşağıdakiler gibi çeşitli yerlerde görünebilir:

 1. Facebook Haber Akışı
 2. Instagram Haber Akışı
 3. Facebook Pazar Yeri
 4. Video Yayınları
 5. Sağ sütun
 6. Messenger gelen kutusu

Bu blogun amaçları doğrultusunda, haber akışı Facebook’un reklam işinin büyük kısmını oluşturduğu için Facebook Haber Akışı yerleşimlerine odaklanacağız.

Facebook yıllar içinde oldukça rekabetçi bir hale geldi ve herhangi bir sosyal medya platformunun en yüksek aylık aktif kullanıcıları, çeşitli işletmelerin reklam verebileceği en uygun alanı oluşturdu.

Facebook ADS (Facebook Reklam)

Google Ads‘in (Google Reklamın) etkin  kullanıcı amacı olduğu düşünülse de, Facebook Reklamları daha pasiftir . Facebook Reklamları, belirli bir ürün veya hizmeti aktif olarak aramayan kullanıcılara gösterilir, ancak reklamlar bir kullanıcının Haber Akışı içinde görünür.

Google Ads’in Avantajları

Google Ads buna değer mi? Reklamverenler bu soruyu daha sık soruyor gibi görünüyor, ancak Google Ads’i öne çıkaran bazı farklılıklar var. Google Ads’in en popüler ve yaygın olarak kullanılan PPC platformu olmasının ana nedenlerine göz atın.

Google ve Facebook arasındaki büyük fark ve avantaj, Google‘ın yeni müşterileri çeşitli şekillerde bulmanıza yardımcı olmasıdır.

Potansiyel Kitle Erişimi

Google, herhangi bir reklam platformunun en büyük kitle potansiyeline sahiptir. Google, her saniyede 75.000’den fazla arama sorgusu gerçekleştiriyor ve bu da yılda yaklaşık 2 trilyon arama gerçekleştiriyor ve her bir aramada yeni kullanıcılara ulaşma potansiyeli sunuyor.

Google Ads ile ilişkili büyük bir erişim olmasına rağmen, dikkat edilmesi gereken bir şey, anahtar kelime hedeflemeden başka seçeneklerinizin yaş, cinsiyet, gelir vb. Gibi temel kullanıcı demografileriyle sınırlı olmasıdır.

Geniş Reklam Biçimi Aralığı

Google Ads yıllar içinde büyüdükçe, reklam verenlerin kullanabileceği reklam biçimi sayısı da artmaktadır.

Reklam biçimlerine ek olarak, reklam verenlerin, işletme gereksinimlerinize uygun nitelikli trafik çekmek için site bağlantısı uzantıları, yer uzantıları, fiyat uzantıları, telefon uzantıları ve daha fazlası gibi sonsuz eklenti seçeneği vardır.

Reklam Biçimi Seçenekleri:

 • Metin Reklamlar
 • Duyarlı Arama Ağı Reklamları
 • Resim Reklamlar
 • Uygulama Tanıtım Reklamları
 • Video Reklamlar
 • Ürün Listeleme Reklamları (Genellikle ÜLR veya Alışveriş Reklamları olarak bilinir)
 • Vitrin Alışveriş Reklamları
 • Yalnızca Telefon Arama Ağı Reklamları

Reklam veren Eşitliği

Bazı insanlar Google‘da rekabet edebilmek için büyük bir dijital reklam bütçesine ihtiyacınız olduğunu düşünmesine rağmen, bu aslında doğru değil! Google Ads’in açık artırması 3 adımlı bir sistemde çalışır:

 • Reklam Kalitesi
  • Reklamınız alakalı ve yararlı mı?
 • Reklamın Beklenen Etkisi
  • Uzantıların kullanımı
 • Anahtar Kelime Teklifi
  • Reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz maksimum tutar

Yani, bir milyon dolarlık reklam bütçeniz yoksa, korkmayın. Reklamlarınızın iyi yazıldığından, yardımcı olduğundan ve alakalı tüm uzantıları kullandığından emin olun.

Facebook Reklamlarının Avantajları

Facebook, reklam platformunu ilk olarak 2007’de, o zamandan bu yana uzun bir değişiklik ve güncelleme listesi ile kullanıma sundu. Facebook Reklamlarının ana avantajı, güçlü kitle hedeflemesidir. Ancak kararınızı vermeden önce okumaya değer birkaç avantaj daha vardır.

Kitle Ayrıntı Düzeyi

Şu anda Facebook’ta aylık 2,37 milyardan fazla aktif kullanıcı var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu sayı tek başına çok büyük olmasına rağmen, gerçek güç Facebook’un bu büyük miktarda insanı nasıl hedefleyebileceğidir.

Facebook kullanıcılarının hayatlarının büyük bir bölümünü çevrimiçi paylaştıkları gizli değil (düğünler , çocuklar , yeni kariyer , vb.). Kullanıcılar ayrıca, sık sık işlettikleri, ürünler, fikirler veya hizmetler olsun kişisel ilgi alanlarıyla ilgili içeriği arar ve onlarla etkileşime girer. Mevcut tüm bu veriler, reklam verenlerin, Facebook kitle ve ilgi alanı hedeflemeyi kullanan niş bir gruba yönelik aramalarını daraltarak mükemmel kitlelerini bulmalarına olanak tanır.

Facebook‘un en tanınmış hedefleme seçeneklerinden biri, bir reklam verenin mevcut müşteri tabanları hakkındaki bilgileri Facebook’a yüklemesine olanak tanıyan “benzer kitleler” dir ve bu da orijinal müşteri tabanına benzer bir kitle oluşturabilir. Bu yeni liste, mevcut müşterilerle aynı ilgi alanlarına ve tüketici davranışına sahip olan yeni kullanıcılar elde edecek. Korkutucu, değil mi?

Sınırlı Bütçelerde Güçlü YG

Facebook sadece yıldız kitlesinin erişimi ile bilinmemektedir – aynı zamanda bugün mevcut olan en uygun fiyatlı reklamcılık platformlarından biri olarak da bilinir.

Google Ads ve Facebook Reklamları Maliyeti

Ortalama olarak, dikey ve yere bağlı olarak, Facebook TBM’leri Google benzerlerinden yaklaşık% 56 daha düşük olma eğilimindedir. TO, Facebook’ta Google’a kıyasla genellikle daha düşük olmakla birlikte, dönüşüm oranı oldukça yüksektir, Facebook’ta% 9-10 civarındadır, Google ise% 3.75 civarındadır.

Bu düşük maliyetli, yüksek YG modeli, Facebook’u sınırlı reklam bütçelerini sayması gereken küçük işletmeler için çok sevimli bir platform haline getirir.

Görsel Reklamlar

Facebook Reklamlarının Google Ads’e göre büyük bir avantajı, reklamların Google’ın metin reklamlarına kıyasla platforma ne kadar görsel ve kesintisiz olarak entegre edilmesidir.

En etkili Facebook Reklamları, bir kullanıcının her gün kaydırdığı tüm videolar, resimler ve diğer içeriklerle birlikte bir kullanıcının Haber Akışı ile harmanlanmalıdır. Bu entegrasyon, reklam verenlerin yüksek kaliteli video ve görüntü “sponsorlu” içeriği bilgi akışını kesintiye uğratmadan göstermelerini sağlar.

Facebook Reklam vermek

Yani… Hangisini Kullanmalıyım?

Ticaretpanelim‘in en iyi tavsiyesi, bu iki santral platformunu rakip olarak değil tamamlayıcı bir şekilde görüntülemektir. Ücretli Arama ve Ücretli Sosyal hizmetlerini birlikte kullanmak, işletmeniz için büyük bir YG etkisi yaratabilecek son derece etkili ve bütünsel bir pazarlama stratejisidir.

Ama son ifademde gözlerini devirdiğinde ve hangisini kullanman gerektiğini gerçekten öğrenmek için buraya geldiysen – seni görüyorum .

Bu gerçekten iş hedeflerinize ve başarmak için belirlediğiniz şeylere bağlıdır. İşletmenizin ana KPI’sı, satın alma sürecinde olan yeni müşterilere ulaşmaksa, Google Ads sizin için daha uygun olabilir. Ancak marka bilinirliğinizi oluşturmak ve güçlü bir kitle oluşturmak ana KPI’nızsa, Facebook sizi Google’dan daha düşük bir maliyetle oraya götürecektir.

PPC, Paid Social veya her ikisi ile ilgileniyor, ancak nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? 

Google Reklam : https://www.blog.ticaretpanelim.com/2020-google-alisveris-reklami-verme-rehberi/

Facebook Reklam: https://www.blog.ticaretpanelim.com/facebook-reklamlarinin-avantaji-ve-dezavantaji/

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
BunadegerPazaryeri

Bunadeger.com 2020 Bilgilendirme

Bunadeger.com ORAYTECH İNTERNET BİLİŞİM VE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ. firmasına ait bir pazaryeridir. 2004 yılında web sitesi aktif olarak kurulmuş ve Türkiye’deki satıcılar ve alıcıları bir araya getiren plartformdur.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Google AlışverişPazaryeri

2020 Google Alışveriş Reklamı Verme Rehberi