YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

İşletmeniz için 8 Dijital Pazarlama İpucu

9 Mins read

Günümüzün küçük işletmeleri, marka bilinirliğini, katılımını ve satış çabalarını artırmak için dijital pazarlamanın öneminin farkındadır.

Başarılı bir çevrimiçi pazarlama elde etmek için B2C ve B2B şirketleri, hedef müşterileriyle bağlantı kurmak istiyorlarsa tüm dijital kanallarda yer almaları gerektiğini fark ederler. Çevrimiçi ve mobil pazarlama için, zayıf bir bütçeyle bile sonuçlarını optimize etmek isteyen küçük işletme sahiplerine yönelik bu dijital pazarlama ipuçlarına göz atın.

Gönderen bir e-postanın nasıl pazarlama içeriği tp için yaratıcı yollar nedeniyle, dijital pazarlama dünyasının tüm yönlerini kapsamaktadır.

Bir bakışta: İşletmenizin denemesi gereken dijital pazarlama ipuçları

 • Kitlenizin çevrimiçi ortamda nerede takıldığını bilin.
 • Yapılandırılmış ancak esnek bir dijital pazarlama stratejisi geliştirin.
 • Görsel pazarlama yeteneklerinizi geliştirin.
 • Mobil pazarlama çalışmalarınızı genişletin.
 • Kitlenizi içerik oluşturmaya dahil edin.
 • E-posta pazarlamasını atlamayın.
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi sürecinizi geliştirin.
 • Pazarlama içeriğinizi geliştirin.

Küçük işletmelerin kullanması için favori dijital pazarlama ipuçlarımız

Küçük işletme sahipleri için etkili olduğu kanıtlanmış en iyi dijital pazarlama ipuçlarına başlayalım. Bunlar arasında yerel şirketler, sanal şirketlerle serbest çalışanlar ve yeni kurulan kurucular fikirlerini daha büyük bir kuruluş haline getirmeyi amaçlıyor.

Yaptıkları şey için bir tutku ve kitlelerinin sorunlarını çözmeye yardımcı olma çabasının yanı sıra, tüm küçük işletme sahiplerinin paylaştığı bir şey, dijital pazarlamayı küçükten mevcut olmayan bir bütçeyle çalışmaktır.

Bu favori dijital pazarlama ipuçları , fazla harcama yapmadan pazarlama hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmak için değere dayalı yöntemlerdir .

1. Kitlenizin çevrimiçi ortamda nerede takıldığını bilin

Kitleniz ister tüketicilerden isterse iş profesyonellerinden oluşuyor olsun, çevrimiçi kanalların ve toplulukların sayısı artmıştır.

Birçok kişinin bu kanalları aynı anda hem tüketici hem de iş uzmanı olarak kullanması, bu hedefleri bulma sürecini daha da zorlaştırabilir. Konuşmak istediğiniz kişileri nerede bulacağınızı bilmek pazarlamadır.

Başarılı bir çevrimiçi pazarlama stratejisi geliştirmek için, kitlenizin takıldığı tüm olası yerlerin farkında olmanız ve neden bu kadar zaman harcadıklarını daha iyi anlamak için teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.

Kitlenizin çevrimiçi ortamda nerede takıldığını bulma:

 • Tüm kanalları iyice araştırın: Her bir kanalın nasıl kullanıldığını, bu kanalların demografik özelliklerinin neler olduğunu ve insanların neden bu kanallarda takıldığını anlamanız gerekir. Bu, söz konusu kitle ile etkileşimlerinizin yanı sıra strateji ve içerik geliştirmenize de yardımcı olabilir.
 • Analizleri derinleştirmek için teknolojiden yararlanın: Sosyal medya sitelerini, yayınları, içeriği ve çevrimiçi davranışı analiz eden çok sayıda araç vardır. Bunlar, hedeflerinizin çevrimiçi olarak nasıl davrandığını izlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, belirli kanallarda ne zaman ve nerede olacaklarını ve ne kadar süreyle olacağını belirleyebilirsiniz.

2. Yapılandırılmış ancak esnek bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek

Bu arama ağı pazarlama ipuçlarını takip etmek istiyorsanız, yapılandırılmış bir plana ihtiyacınız vardır. B2B pazarlama stratejinizi ve taktiklerinizi uygulamanızı sağlayan net bir çerçeve sağlamalıdır .

Herkes, eyleme geçirilebilir öğelerin ölçülebilmesi ve izlenebilmesi için neyin sorumlu olduğunu bilmelidir.

Değişen beklentiler, trendler ve teknoloji sayesinde dijital pazarlama sürekli değişiyor. Yapılandırılmış bir plan, odağınızı kaybetmeden gerektiğinde uyum sağlayabileceğiniz güçlü bir temel sunar.

Dijital pazarlama stratejisi nasıl hayata geçirilir:

 • Bir içerik yönetim sistemi uygulama: Bir içerik yönetim sistemi (CMS), dijital pazarlama planınızı kullanarak içerik pazarlamanıza ve SEO taktiklerinize yön verebilecek içerik için bir temel sağlar. Taktikleriniz ve mesajlaşmalarınız değişse bile, CMS’niz bununla birlikte değişebilir.
 • Analiz araçlarını kullanın: Dijital pazarlama planınız geniş bir yapı sağlamalıdır, ancak işe yaramayabilecek herhangi bir değişen trend veya taktikten haberdar olmak da önemlidir. Analytics araçları, değişikliklerin tanımlanmasına ve hatta öngörülmesine yardımcı olur ve böylece dijital pazarlama stratejinizdeki güncellemeleri yönlendirir.

3. Görsel pazarlama yeteneklerinizi geliştirin

Görsel içerik hem işletme hem de tüketici kitlelerine hitap ediyor. Görüntüler, dikey videolar, 360 derecelik videolar, canlı videolar, kaybolan hikayeler veya sosyal TV olsun, görsel pazarlama talebi artmaya devam ediyor.

Bu, kitlenizle bağlantı kurmanın en ilgi çekici yollarından biridir; bu, tüm ekran boyutları için görsel pazarlamayı dijital pazarlama stratejinize dahil etmenin kritik olduğu anlamına gelir.

Görsel pazarlama yeteneklerinizi geliştirme:

 • Canlı video ekle: Görsel pazarlama araçlarından biri, yeni bir ürün veya hizmet gibi paylaşılacak özel bir şey olduğunda veya yerinde özel bir etkinliği tanıtırken canlı videoyu kullanmaktır . Canlı video kullanmadan önce planlama ve pratik yapmaya odaklandığınızdan emin olun. Ayrıca on dakikadan az tutmaya çalışın ve hem canlı hem de tekrar izleyicilerinizin ilgisini çekecekleri düşünün.
 • Bir YouTube kanalı oluşturun: Web sitenize, blogunuza ve sosyal medya profillerinize video yerleştirmenin yanı sıra, bir YouTube kanalı oluşturmayı da düşünmelisiniz . Tüketiciler ve iş profesyonelleri, ürün incelemelerinden, demo videolarından ve referans videolarından eğitici nasıl yapılır videolarına, uzman görüşme videolarına ve geçmiş web seminerlerinden veya konferanslardan sunumlara kadar her şeyi izlemek için bu kanala başvurabilir.

4. Mobil pazarlama çalışmalarınızı genişletin

Sadece etrafınıza bakmak mobil pazarlamanın önemini hatırlatmalıdır. Nereye giderseniz gidin, insanlar ekranlarına bakıyor, bu yüzden içeriğinize, web sitenize ve dijital varlığınıza baktıklarından emin olun.

Mobil pazarlama çabalarını genişletme:

 • Mobil kullanım için benzersiz yollar arayın: Artırılmış gerçeklik mobil teknolojisi, kullanıcılar için mobil deneyime yeni bir boyut ekleyerek artıyor. Hedef kitlenizi ürününüze veya hizmetinize dahil etmek için bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğinizi düşünün, böylece teklifinizin değerini görebilir ve hissedebilirler.
 • Bulut tabanlı uygulama yeteneği ekleyin: Yapay zekanın büyümesi, verilerin çoğalması ve bağlı cihazların artan kullanımı ile depolama alanı, dijital pazarlama çabalarınızı yönetmede önemli bir faktör haline gelir. Depolama ihtiyaçlarınızı karşılayan ve nerede olurlarsa olsunlar tüm ekip üyeleri tarafından erişilebilir olan düşük maliyetli veya ücretsiz bulut depolama seçeneklerine yatırım yapmaya çalışın.

5. Kitlenizi içerik oluşturmaya dahil edin

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), kitleniz bir marka için oluşturdukları içeriği görmeyi ve paylaşmayı sevdiği için etkileşimi derinleştirir. Bu dijital pazarlama dolarlarını uzatmanın düşük maliyetli bir yoludur.

Ayrıca, satışları artırabilir. TurnTo Networks tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan tüketicilerin% 90’ı, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin satın alma kararlarını promosyon e-postalarından ve arama motoru sonuçlarından daha fazla etkilediğine inanıyor.

Kitle içeriği oluşturma nasıl oluşturulur:

 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği toplamak için bir sistem bulun ve kullanın: Sosyal medya siteleriyle veya web sitenizle bütünleştirilebilen ve gönderilen kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriği inceleme, organizasyon ve paylaşım için tek bir konuma yönlendirebilen uygulamalar ve portallar vardır.
 • UGC’nin negatif olabileceğini unutmayın: Markanızla ilgili olumsuz içerik paylaşmak istemeseniz de, onu görmezden gelemezsiniz ve umarız gider. Ondan öğrenin ve onu yaratanları kabul edin. Bu kullanıcıların geri bildirimlerini takdir ettiğinizi ve ürün veya hizmetinizi daha iyi hale getirmek için girdilerini birleştirmenin yollarını bulmasını sağlayın.

6. E-posta pazarlamasını atlamayın

CampaignMonitor’a göre, e-posta pazarlaması harcanan her 1 $ için ortalama 44 $ yatırım getirisi sağlıyor. Radicati Group tarafından yapılan bir araştırma, küresel e-posta kullanımının 2018’de 3,8 milyar kullanıcıdan 2022 sonuna kadar 4,2 milyar’a çıkacağını öngördüğü için bu getiri daha da artabilir.

E-posta pazarlamasının nasıl hayata geçirileceği:

 • E-posta listenizi oluşturun ve revize edin: Web sitesi ve sosyal medya ziyaretçilerini e-posta listenize kaydolmaya teşvik edin, böylece onlara gerçek dünya sorunlarına değerli içerik ve çözümler sunmaya devam edebilirsiniz. E -posta listeniz kopyalar veya etkin olmayan e-postalar için düzenli olarak silinmelidir.
 • E-posta pazarlama çalışmalarınızı kişiselleştirin: E-posta pazarlama yazılımı , e-posta içeriğinize daha fazla kişisel dokunuş eklemenizi sağlar. Bu, alıcıları onlara birey olarak değer verdiğinizi hissettirir ve daha fazla katılım sağlar. Bu tür teknoloji, üzerinde önemli bir zaman harcamadan bu kişiselleştirmeyi derinleştirmenize yardımcı olur.

7. Müşteri ilişkileri sürecinizi geliştirin

Denetlenecek çok fazla kanal ve taktik sayesinde, şeylerin karışımda kaybolması kolaydır.

Potansiyel müşterilerinizi etkili bir şekilde yönetmek için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemi ile resmi bir iletişim stratejisi uygulamazsanız potansiyel dönüşümleri kaçırabilirsiniz.

Çünkü müşteri ve potansiyel müşterilerinizi bir CRM platformunda organize etmek daha fazla fırsatın belirlenmesine yardımcı olur. Dijital pazarlama erişiminizi kişiselleştirmenize, dijital pazarlama taktiklerini izlemenize ve etkileşimi derinleştirmek için müşterileri ve potansiyel müşterileri segmentlere ayırmanıza olanak tanır .

Ayrıca, B2B satış ve pazarlama arasındaki işbirliğini birleştirmek ve kolaylaştırmak için güçlü bir araçtır .

Müşteri ilişkileri sürecinizi nasıl geliştirirsiniz:

 • Ölçeklenebilir bir CRM platformu kullanın: Şimdi ve gelecekte ihtiyacınız olanı sunduğundan emin olmak için bir yatırım yapmadan önce tüm CRM sistemlerini araştırın. Başlarken ücretsiz ve minimal bir CRM sistemi elde etmek ideal olsa da, daha sonra müşterileri ve potansiyel müşterileri büyütmeye başladığınızda farklı bir çözüme hızlı bir şekilde geçmek zor olabilir.
 • CRM’i aşamalı olarak ekleyin: CRM platformları çok güçlü olma eğiliminde olduğundan, ekibin eğitilmesi ve sistemin kademeli olarak nasıl çalıştığını anlaması için aşamalar halinde yayılması daha etkilidir. Sonuçları ve analizleri daha iyi anlamak için kullanıcı grupları ve segmentleri oluşturmaya, belirli kampanyalar ve taktikler için belirli özellikleri tek tek kullanmaya odaklanın.

8. Pazarlama içeriğinizi geliştirin

Pazarlama içeriğini geri dönüştürmenizi öneren makaleler bulmuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut içerikten daha fazla kilometre almanın en iyi yolu, onu daha çok bir upcycling projesi olarak görmektir.

Bu dijital pazarlama terimleri ilk bakışta aynı anlama gelebilir.

Ancak, geri dönüşüm, mevcut malzemeleri veya ürünleri orijinal ve gerçekten benzersiz bir şeye dönüştürdüğünüz belirli bir geri dönüşüm biçimidir. Malzemeleri – veya bu durumda pazarlama içeriğini – yıkmak yerine, tamamen yeni ve farklı görünen bir şeye dönüştürmenin yollarını bulacaksınız.

Bu yeniden yapılanma, bazı yeni istatistikleri kesme ve yapıştırma veya blogdan bir paragrafı sosyal medya durum güncellemesine kopyalama geri dönüşüm taktiğinin aksine daha alakalı ve çekici içeriğe yol açabilir.

Pazarlama içeriği nasıl yükseltilir:

 • İlk seferinde çok iyi olmayan içeriği tersine çevirmeyin: Hangi içeriği ters çevirdiğiniz konusunda seçici olun. İçerik ilk kez sağlam bir araştırma ve eyleme geçirilebilir öneriler sağlamamışsa, gelecekteki içerikler için onu kullanmanın pek bir yararı yoktur. Yalnızca yeni bulguları ve katma değerli ipuçlarını geliştirmek için “iyi kemiklere” sahip pazarlama, sosyal ve görsel içeriği düşünün.
 • Uzun biçimli içeriği birden çok kısa biçimli parçaya ayırın : Web seminerleri, teknik incelemeler, konferans sunumları ve e-kitaplar, blog gönderileri veya kısa YouTube videoları gibi daha küçük içerik fırsatlarına ayrılabilecek ve dönüştürülebilecek önemli içeriğe sahiptir. Uzun biçimli içeriği daha küçük içerik parçalarına böldükten sonra, SEO fırsatlarını optimize etmek için ek anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra okuyucuları orijinal uzun biçimli parçanın bulunduğu bir açılış sayfasına yönlendirmek için her bir parça için harekete geçirici mesaj oluşturun .

Dijital pazarlama yol haritası

Bu dijital pazarlama ipuçları, inanılmaz çevrimiçi ve mobil fırsatlardan yararlanmak ve hedef kitlenizle etkileşime geçmek için bir yol sağlar.

Yukarıdaki taktikleri uygulayarak, potansiyel tüketicilere kişiselleştirilmiş ve değerli bilgiler sunabilir, onlara acı noktalarını hafifletirken aynı zamanda kaliteli bir deneyim sunabilirsiniz.

Stratejiler aynı zamanda minimum kaynaklara sahip iki ekip ve daha büyük müşteri tabanlarına kadar ölçeklendirilmiş işletmeler tarafından da uygulanabilir.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir