YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

Kendi E-Ticaret İşletmenizi Kurma Kılavuzu

12 Mins read

Statista’nın verilerine göre, e-ticaret yılda % 20 oranında büyüyor  ve e-ticaret, küresel perakende ticaretin sadece% 14’ünü temsil etmektedir, bu nedenle e-ticaretin önümüzdeki yıllarda çift haneli büyüme oranlarını sürdürmesi muhtemeldir.

Fırsat çok büyük ve birçoğu için e-ticaret, ev tabanlı bir işin hayalidir: patron yok, sıkı çalışma saatleri yok, sınırsız bir pazara satışı.

Ancak e-ticaret , fiziksel bir mağazanın bulunmaması, kaydileştirilmiş yapılar ve süreçler yoluyla ve nakliye ve teslimat için ek maliyetlerle geleneksel ticaretten farklıdır. Ve en önemlisi: kullanıcı ürüne dokunamaz ve hissedemez.

Neyse ki, zorluklarla yüzleşmek için, çevrimiçi bir e-ticaret işletmesinin yaratıcısı, sınırlı bir yatırımla bile neredeyse her şeyi mümkün kılan küreselleştirilmiş araçlar ve hizmetler tarafından güçlendirilmiştir. Sizi fikirden lansmana çıkarmak için bu e-ticaret kılavuzundaki 10 adıma geçelim.

Başarılı bir e-ticaret işletmesini başlatma adımları şunlardır:

 1. İş fikri
 2. Pazar araştırması ve hazırlığı
 3. İş planı
 4. Şirket kaydı
 5. Şirket kimliğini tasarlama
 6. Ürün geliştirme
 7. İmalat ve paketleme
 8. Online mağaza
 9. Depolama, lojistik, yerine getirme ve müşteri hizmetleri
 10. Satış ve Pazarlama

Genel Bakış: E-ticaret işi nedir?

E-ticaret işi, ürünleri çevrimiçi olarak satan bir şirkettir. Sattığı ürünün türüne ve ilgili taşeronluk seviyesine bağlı olarak birçok şekil ve boyuta sahip olabilir.

Üretim, paketleme, depolama, teslimat, müşteri hizmetleri ve elbette çevrimiçi mağaza gibi e-ticaret temellerinden bazılarına ilk girdiğinizde biraz bunalmış hissedebilirsiniz.

Tam teşekküllü bir e-ticaret işi bu adımların çoğunu yönetecektir, ancak buna rağmen, nakliye ve teslimat ve belki de dış ortaklara depolama için dış kaynak kullanacaksınız.

Aşırı nakliye durumunda, tüm ürün döngünüz dışarıdan tedarik edilir ve tüm e-ticaret işleriniz, bir ürünü çevrimiçi olarak satmak ve pazarlamaktır. TicaretPanelim yazılım gibi sanal bir ürün söz konusu olduğunda, depolama ve lojistik zorlukları ortadan kalkar.

Temel olarak, atmanız gereken adımlar sattığınız ürüne ve seçtiğiniz modele bağlıdır. Sürecin her aşaması için ürününüzü pazara götürmenize yardımcı olabilecek araçlar ve ortaklar vardır. Bir bakalım.

Sıfırdan bir e-ticaret işi nasıl başlatılır

Bir e-ticaret işine başlarken, ihtiyacınız olan ilk şey bir iş fikri. Kısıtlamaları bir kenara bırakın ve oluşturmak ve satmak istediğiniz ürün veya hizmet hakkında açık fikirli düşünün.

Daha sonra kendi cebinizden finanse edilen ev tabanlı bir işletmeye mı, yoksa yatırımcılar tarafından finanse edilen küresel bir markaya mı, ikincil olacaktır.

Bir kez fikre karar verdikten sonra, bir iş planı oluşturmak için pazarı, hedef kitleyi ve konsepti araştıracaksınız: ekonomik bir bakış açısıyla işletmenizin planı.

Daha sonra şirketi kaydedebilir, kimliğini tasarlayabilir ve ürününüzü geliştirebilirsiniz. Üretim ve ambalajı kurun, çevrimiçi mağazanızı kurun ve doğru depolama ve yerine getirme çözümünü bulun. Son olarak, satış ve pazarlamanızı başlatırsınız.

1. Adım: Bir iş fikri oluşturun

Pek çok şey e-ticaret iş fikrinize bağlıdır ve tanımlanması gereken ilk şeydir. Bir online iş kurmayı düşünüyorsanız, muhtemelen zaten bir fikriniz var. Fikirler çok basit veya çok karmaşık olabilir.

Çok fazla hazırlık gerektirebilir veya hiç gerekmez. Ne kadar kolay olursa, o kadar fazla rekabete sahip olursunuz. Ne kadar zorsa, o kadar fazla yatırım yapmanız gerekecektir. İyi bir iş fikri, karlı bir işe dönüşen fikirdir.

Gerçekten önceden bilemezsiniz, ancak pazar araştırmanızı yapar ve iş planınızı yaparsanız, iş fikrinizin zaten mümkün olan bir şeye dönüşmüş olması ihtimali vardır.

İş fikirlerini beyin fırtınası için ipuçları

İş fikriniz ömür boyu sürecek bir proje ya da duş alırken aklınıza gelen bir şey olabilir. Beyin fırtınası yapabilir, dergileri okuyabilir ve internette arama yapabilirsiniz. Araştırma ve geri bildirimden elde ettiğiniz girdilere dayanarak bir fikri geliştirmeye ve geliştirmeye hazır olmayı unutmayın.

 • Pub testi: Bir bara git, bir içki ısmarla, fikrini bir yabancıya açıkla. Uçuyor mu?
 • Büyükanne testi: Fikrinizi büyükannenize açıklayabilir misiniz? Mümkünse, konseptiniz yeterince açık ve anlaşılır.

Adım 2: Pazar araştırması ve hazırlanması

Bazı insanlar için fikir edinmek gerçekten kolay, diğerleri için zor. İşletmeniz için fikri bulduğunuzda, test etmeniz ve hassaslaştırmanız gerekir. Bu amaçla ilk adımınız pazar araştırması ve fizibilite çalışmalarıdır.

Amaç, ürününüz için pazarın boyutunu ve özelliklerini tanımlamaktır. Ürün fikriniz için bir pazar var mı? Ürün gerçekten üretilebilir mi? Ayrıca işinizi geleceğe yansıtmalısınız. Ürün yaşam döngüsü ne olacak ve ürününüzle ilgili riskler veya zaman kısıtlamaları var mı?

Pazar araştırması ve hazırlığı için ipuçları

İnternet bilgi ve piyasa verileriyle doludur. İhtiyacınız olan şeylerin çoğunu çevrimiçi olarak bulabilmeniz gerekir. Biraz pazar araştırması yapmak zorundaysanız, çevrimiçi olarak da yapın. Bir anket yapın, girdiğiniz alandaki uzmanlarla görüşmeler yapın ve ürününüzün uyması gereken yasal gereklilikleri kontrol edin.

 • Çevrimiçi anketler: Pazarı keşfederken, bir ankette gelecekteki müşterilerin sorularını sorun. Onlara ulaşıp ulaşamayacağınızı görün.
 • Kritik olun: Yaratıcı aşamadasınız ve iyimser olmak ve sadece fırsatı görmek doğaldır. Ancak, bu aşamada, verilerin eleştirel olması ve iş fikrinizle ilişkili riskleri belirlemeye çalışmak önemlidir.

3. Adım: Bir iş planı oluşturun

İşte burada, korktuğunuz adım: iş planı. Açık olalım, etrafında gerçekten bir yol yok. Bir iş planı, şirketinizin niceliksel boyutunu açıklar ve karlı bir çevrimiçi mağaza kurabilmeniz için değere odaklanmanıza ve tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Ancak, bir iş planının birçok biçimi ve derinliği olabilir. Acı verici bir egzersiz olması gerekmez.

Bir iş planı oluşturmak için ipuçları

Bir iş planında, 1. adımdan itibaren ürün fikrinizi tanımlayacak, 2. adımda araştırdığınız piyasayı tanımlayacak ve yatırım, satış büyümesi, sabit maliyetler, fiyat noktası, brüt kar için hipotezler oluşturacaksınız.

 • Hipotez kullanın: İş planında hipotezlerinizi oluşturacaksınız. İşinizi inşa ettiğiniz hipotezleri ne kadar iyi bilirseniz, onu geliştirmede o kadar iyi olursunuz.
 • İş planı yaşayan bir belgedir: Bilgi ve deneyiminiz geliştikçe iş planı da gelişir. Yaratıcı süreç boyunca sürekli olarak tekrar gözden geçirmeniz ve geliştirmeniz gereken bir belgedir.
 • KPI’ları e-ticaret için kullanın : Deneyimli girişimci için, iş planını müşteri edinme başına maliyet , ortalama sipariş değeri, dönüşüm oranı, müşteriyi elde tutma ve müşteri yaşam boyu değeri gibi şeylere dayandırmak mantıklı olabilir .

4. Adım: Şirket kaydı

İş yapmak için bir noktada bir şirket kaydetmeniz gerekecek. Bir yandan şirket, yaratım sürecine katıldığınız maliyetleri taşımalı ve diğer yandan bir iş kurmak ve işletmek için paraya mal olur. İş planınız elinizde olduğunda, bir şirket kaydetmeye hazırsınız.

Şirketinizi kaydettirmek için ipuçları

Bir işletmeyi kaydederken, farklı şirket türlerini kontrol etmeye ve hangi eyalet veya ülkede kurmanız gerektiğini düşünmeye değer. Ayrıca şirketin adını da tanımlamanız gerekir. Belki de buna ne diyeceğinize zaten karar verdiniz. Kendi adınız veya sahip olduğunuz ürün fikri ile ilgili olarak olumlu bir ad verin.

 • Etrafa sorun: Girişimciler şaşırtıcı bir şekilde birbirlerine yardım ediyor. Bir işletme kuran herkese tavsiye ve öneri isteyin, memnuniyetle vereceklerdir. Utangaç olma.
 • Kurulum maliyetlerini düşük tutun: Bu noktada, iş başarısı ve hatta gelir garantisi yoktur, bu nedenle kurulum maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Mümkün olan en düşük maliyetle temel hizmet tekliflerine sadık kalın.
 • İşletme maliyetlerini düşük tutun: İlk satışa kadar geçen süre uzun olabilir, bu nedenle işletme maliyetlerinizi de minimumda tutmanız gerekir. İhtiyatlı olun.

5. Adım: Şirket kimliğini tasarlama

1. adımdaki ürün fikrinin bir parçası olarak, muhtemelen marka, logo ve mağazanız için bir ad için fikirleriniz var. Bu adımın amacı, bu unsurları şirket varlıklarına inşa etmektir. Uzmanlardan tasarım yardımı almak iyi bir fikridir.

99designs, Upwork veya Fiverr gibi çevrimiçi platformları kullanarak maliyeti düşük tutabilirsiniz, ancak muhtemelen yüz yüze tanışabileceğiniz ve fikir alışverişinde bulunabileceğiniz biriyle daha az zaman harcayacaksınız.

Şirket kimliğinizi tasarlamaya ilişkin ipuçları

Şirket kimliğiniz için tam bir marka konumlandırma sürecinden geçebilirsiniz, ancak bir tasarımcı ile ilgili bir logo oluşturmak ve renkler ve yazı tipi türleri gibi ana marka özelliklerini tanımlamak için şirket adı etrafında çalışmak yeterli olabilir. Ayrıca bu aşamada bir alan adı kaydedin.

 • Sosyal medya profilleri: Bir alan adı veya mağaza adına ayarlandığınız anda, bu adlara sahip sosyal medya profillerini açmalısınız. Profillerin aktif olması gerekmez, ancak şimdi rezervasyon yaparsanız, daha sonra hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmazsınız.
 • Ticari markanızı kaydedin: Logoya ve markalamaya yatırım yaparsanız, özellikle de rekabetçi bir sektördeyseniz, ticari marka kaydına da yatırım yapmalısınız.

6. Adım: Ürün geliştirme

Bu adıma geçmek için 5. adımı tamamlamanız gerekmez. Ürün geliştirme ve tasarımı el ele gidebilir. Ürün türüne bağlı olarak, ürün geliştirme sürecinizde az ya da çok adım olabilir . Önemli olan, bitmiş ürününüzü sonunda bulundurmanızdır.

Ürün geliştirme için ipuçları

Ürün geliştirme fizibiliteyi araştırmayı, ürünü tasarlamayı, bir prototip üretmeyi ve ürünün olağanüstü olup olmadığını ve belki de patent başvurusunda bulunarak yenilikçi bir yaklaşım kullanmayı içerir.

 • Kitle fonlaması: Ürününüzün ilk yinelemesini yaptıktan sonra, ürünü gerçek hayattaki pazar durumuna getirmenin mükemmel bir yolu kitle fonlaması kampanyası yapmaktır. Stresli ve zorlayıcı olabilir, ancak pişman olmayacaksınız.
 • Dış kaynak kullanımı: Bu adımda harici sağlayıcılar kullanmanız olasıdır. Uzmanları kullanmalı, yaptıkları iş için uygun bir fiyat ödemeli ve fikri mülkiyetinizi korumak için sözleşmeler yapmalısınız.

Adım 7: Üretim ve paketleme

Fiziksel bir ürün için ve prototipiniz elinizdeyken, üretimi kurmaya hazırsınız.

Hayal edebileceğinizden daha fazla dış kaynak fırsatı bulacaksınız ve verilecek ilk karar, zaman alıcı ve sermaye yoğun olan kendi üretiminizi kuracağınız mı, yoksa tüm sürecin bir kısmını mı dış kaynak olarak kullanacağınızdır.

Ambalajı üretim sürecinin bir uzantısı olarak düşünebilirsiniz.

Üretim ve paketleme için ipuçları

Prototip deneyiminize dayanarak ürününüzün üretimi için ayrıntılı spesifikasyonlar yazın. Bitmiş ürün için malzemeleri tanımlayın ve kalite standartlarını belirleyin ve son olarak ilk seri boyutunuza karar verin.

Ambalaj için tasarım konusunda uzman tavsiyesi alın, ardından ambalajın üretim sırasında mı yoksa teslimat sırasında mı yapılacağına karar verin.

 • Yasal gereklilikler: Ürünün türüne ve bulunduğunuz pazara bağlı olarak, ürününüzün geçmesi gereken yasal gereklilikler veya sertifikalar olabilir. Biraz araştırma yap.
 • Etiketleme: Bazı ürünler ve bazı pazarlar için, malzemeleri belirtmek üzere ürününüzü etiketlemeniz gerekir.

8. Adım: Çevrimiçi mağazanızı (E-ticaretinizi) oluşturun

Artık çevrimiçi mağazanızı bir e-ticaret platformunda kurmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz . Platformunuzu seçin ve ürünü ekleyerek, mağaza önünü tasarlayarak, ödeme çözümünü şirketinize bağlayarak ve stok bilgilerini girerek mağazanızı kurmaya başlayın. En iyi çevrimiçi mağaza üreticileri , tüm süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Mağazanızı ayarlamak için ipuçları

İlk önce platformunuzu seçmeniz gerekiyor. Zaten bir web sitesi oluşturduysanız, e-ticaret için sitenizin işlevselliğini yükseltebilirsiniz. Ayrıca, ana web siteniz olarak bir e-ticaret sitesi başlatabilir, hatta bir tane olmadan bir mağaza açabilirsiniz. Seçtikten sonra, süreç platformun kendisi tarafından anlaşılır ve yönlendirilir.

 • Doğru platformu seçin: Seçmeden önce biraz araştırma yapın. Belki birkaçını bile test edebilirsiniz. Kullanılabilirlik önemlidir, çünkü bu her gün kullanacağınız bir araç olacaktır.
 • Pazarlama kanalları: Bu aşamada pazarlama kanallarını düşünün. Bazı platformlar SEO, bağlı kuruluş pazarlaması, Amazon, Facebook, Instagram veya Snapchat gibi belirli kanal türlerine daha iyi bağlanır. Pazarlama kanallarınızı zaten biliyorsanız, uyumluluk için e-ticaret platformunu kontrol edin.

9. Adım: Depolama, lojistik, yerine getirme ve müşteri hizmetleri

Ürettiğiniz fiziksel bir ürün için depolama önemli bir zorluk haline gelir. Depolama ihtiyaçlarınızın boyutunu tanımlamak için tüm tedarik zincirinizi simüle etmeniz ve envanter cironuzu bilmeniz gerekebilir .

Talep üzerine üretilen ve gönderilen ürünlerin depolama konusunda endişelenmesine gerek yoktur ve doğrudan satılan ürünün alıcıya ulaştırılması ve teslim edilmesi zorluğuna geçebilirsiniz.

Bu aşamada, müşteri hizmetleri seçeneklerinizi de dikkate almanız gerekir. Müşteri hizmetinizin yerine getirmeyi pilot olarak yapabilmesi, teslimatlarda değişiklik yapabilmesi ve müşteriyi bilgilendirmesi gerekir.

Depolama, lojistik (Kargo) ve yerine getirme için ipuçları

Üretim yeriniz tanımlandıktan sonra, depolama yerinizi ve sağlayıcınızı bulma zamanı gelmiştir. Bir sonraki adım, ürününüzü depodan alıcıya getirmek için çözümler bulmak ve müşteri hizmetinizin sürecin her adımını yönlendirmesini sağlayan bilgi toplama noktaları oluşturmaktır.

 • Depolama yeri: İdeal olarak, üretiminize yakın veya hedef pazarınıza yakın bir depolama çözümü bulun. Depolama hazırdır ancak önemli bir maliyet bileşenine dönüşebilir.
 • Basitlik: Tedarik zincirinizde ne kadar çok adım olursa, o kadar fazla hata kaynağınız olur. Kurulumunuzu mümkün olduğunca basit tutun.

10. Adım: Satış ve pazarlama

Üretim ve tedarik zinciri yerinde olduğunda, artık çevrimiçi mağazanızı başlatabilir ve e-ticaret etkinliğinizi pazarlamaya başlayabilirsiniz .

Fikrinizi geliştirmeye, ürününüzü mükemmelleştirmeye ve ürünü müşterilere tedarik etmek için çözümler bulmaya çok zaman harcadıktan sonra, işin en önemli parçasının yapıldığını hissedeceksiniz.

Ama bu tamamen doğru değil. En önemli zorluğunuz ürünü satmak olabilir ve muhtemelen bunu yapmak için en iyi kişisiniz.

Satış ve pazarlama için ipuçları

Öncelikle satış ve pazarlama kanallarınızı tanımlayın ve reklamsız, yumuşak bir lansman olarak mümkün olduğunca fazla görünürlük ve erişim oluşturun. Ardından işletmeniz için bir lansman kampanyası oluşturun ve ürününüz için karlı pazarlama ve satış kanalları bulun.

 • Kazan ya da öğren: Kaçınılmaz olarak işe yaramayan pazarlama yaklaşımlarını test etmeye çalışacaksın. Verileri toplayın ve yaptığınız her kampanyadan ve her girişimden öğrenin, böylece bir yatırım parasal açıdan yararlı olmazsa, deneyimden öğrenmiş olacaksınız ve bir sonraki kampanyanızda daha iyisini yapacaksınız.
 • E-posta aboneliği: E-posta pazarlama, zaten bir e-posta listesine abone olduğunuzu varsayarsak, e-ticaret için en iyi kanallardan biridir . E-posta kişileri altındır, bu nedenle etkinliğinizin en başından itibaren toplamaya başlayın.

Ve şimdi, Dünya’yı fethedin

Bu sürecin 10 adımından geçtiğinizde, e-ticaret işiniz milyarlarca tüketiciden oluşan bir dünya pazarına potansiyel erişimle birlikte çalışmaya devam ediyor. Bir sürecin sonundan ziyade, bu yeni bir maceranın başlangıcıdır.

Ürününüzü pazarlayacaksınız, insanlar satın alıp tüketecek, size geri bildirim verecekler ve onu geliştirmek ve işinizi genişletmek isteyeceksiniz. Dünyayı fethetmek için uzun bir yol olabilir, ama o yolculuğa ilk adımınızı attınız.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir