YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-Ticaret

Rakiplerinizi arkada bırakmak için gerekenler

3 Mins read

SEO çalışmalarının tamamı belirli bir algoritma ve düzen içerisinde ilerlemelidir. Bu düzen ve sistematik ilerleyişin bir parçası dahi bozulduğunda tüm çalışmalar olumsuz etkilenir. Bununla birlikte rakiplerinizden bir adım önde olmak için gerçekleştireceğiniz çalışmalarda bir kaç önemli işlev ile başarıyı yakalayabilirsiniz. Peki, SEO çalışmalarında rakiplerinizi arkada bırakmak için yapmanız gereken adımlar neler?

SEO’da Rakipleri Geride Bırakmanın Yolu!

Gerçekleştireceğiniz ve dışarıdan alacağınız SEO hizmetlerinde rakiplerinizin bir adım önüne geçmek istiyorsanız tüm SEO çalışmaları ile birlikte UI düzenlemeleri, anahtar kelime analizi, rakip analizi ve sosyal medya kullanımına dikkat etmelisiniz. Bu önemli 4 maddeyi doğru bir şekilde sağlayıp diğer SEO uygulamalarınız ile birleştirdiğinizde kısa süre içerisinde başarıyı yakalayıcaksınız. Şimdi bu maddeleri detaylı inceleyelim ;

UI Düzenlemeleri Anlamak ve Gerçekleştirmek!

SEO sadece siteniz için dışarıdan alacağınız backlinkler ile gerçekleştirilmiyor. Ya da öyle biliyorsanız yanlış biliyorsunuz. SEO’nun altın kurallarından biri de UI düzenleme. Backlinkler sadece referasntır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcının sitede geçireceği kaliteli zaman ve aradığını kolay bulabilmesi tüm arama motorlarının önem verdiği altın bir maddedir. Bu kurallar pek çok farklı maddeler halinde listelenebileceği gibi aynı zamanda sektöre göre de farklılık gösterir.

UI düzenlemeleri sağlar iken bulunduğunuz sektöre uygun önergeleri takip etmek zorundasınız. Örneğin bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz ve rakiplerinizin önünde yer almak istiyorsanız ürün detay sayfanızın oldukça dikkat çekmesi ve kolay anlaşılabilir olmalıdır. Buton boyutlarından tutun da, bulunduğu konuma ve animasyona kadar önemli UI detayları bulunmalıdır. Bu işlemlerin tamamını iyi bir şekilde analiz etmeli ve düzenlemeleri sağlamalısınız. Kullanıcı deneyimini arttırmak için Hotjar uygulamasını internet sitenize kurarak kullanıcıları takip etmek, nerede nasıl bir sıkıntı yaşadıklarını görerek, düzenlemeleri gerçekleştirmelisiniz.

Doğru Anahtar Kelime Belirleme

SEO çalışmalarınızın başarılı bir şekilde ilerlemesi için başlangıç aşamasında yapılacak çalışmalar en önemli adımdan biridir. Bu adımda öncelikle doğru anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Örneğin internet siteniz elbise satışı üzerine ise elbise modelleri sizin anahtar kelimeniz olmamalıdır. Satış tetikleyici kelimelerinizi ve o kelimeden internet sitenizi ziyaret edecek olan kitleyi doğru belirleyerek yola koyulmalısınız.

Anahtar kelime belirlemede kullanmanız gereken programları kullanmayı bilmelisiniz. Örneğin; Ahrefs programını kullanıyorsanız anahtar kelimelerinizin tamamı için ayrı birer dosyada incelemeler yapmalı ve arama hacimlerine de çalışmaya başlamadan önce göz atmalısınız.

Rakip Analizi

Rakiplerinizi SEO çalışması ile geride bırakmak istiyorsanız öncelikle onları iyi tanımak zorundasınız. Bunu gerçekleştirebilmenizinde ilk yolu yaptıkları çalışmaları tek tek kontrol ve analiz etmek. Bu işlemleri gerçekleştirmeniz için yardım alabileceğiniz pek çok ücretli ya da ücretsiz farklı program bulunur. Bu programları aktif olarak kullanmayı ve analizleri nerede, ne şekilde yapmanız gerektiğini bilmek.

Rakip analizi gerçekleştirir iken sizinle aynı kelimede bulunan bir internet sitesinin öncelikle site içerisinde gerçekleştirdiği UI işlemlerini ortaya koymalısınız. Daha sonra yapmanız gerekenler ise sitelerin gerçekleştirdiği site dışı SEO işlemlerinin tespiti. Analiz programlarını kullanırken aldığı backlinkleri, nereden aldığını, nasıl aldığını doğru tespit etmelisiniz. Tespit ettikten sonra aynı kalitede veya onları geçmek için daha üst özelliklere sahip olan internet sitelerini backlink olarak kullanmalısınız. Sitenizin tanınması bu aşamada çok önemlidir.

Sosyal Medyayı Arkanıza Alın

SEO çalışmalarında gözden kaçırılan önemli detaylardan biri de sosyal medya kullanımıdır. Gerçekleştirilecek olan çalışmalarda her ne kadar site içi SEO (İç Link Seo) ve site dışı SEO (Dış Link Seo) çalışmaları önemli olsa da sosyal medya da bir o kadar önemli. Sosyal medyayı aktif ve doğru bir şekilde kullanım sağlayarak doğal bir güç oluşturabilir, rakiplerinizin bir adım önünde yer alabilirsiniz. Bu aşamada özellikle doğru zamanda, doğru kitleye, doğru bağlantı paylaşımlarını yapmak önemli.

Sosyal medyayı aktif olarak kullandığınızda rakiplerinin bir adım önüne hem backlink olarak geçebilir, hem de ziyaretçi olarak ekstra organik dönüşüm sağlarsınız. Gerçekleştireceğiniz paylaşımlar doğru kitleye olduğunda gerek potansiyel müşteri, gerekse de hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz ziyaretçilere sahip olabilir.

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir