YENİPazaryerlerinizi ve E-Ticaret Sitenizi Tek Noktadan Yönetin! Hemen İncele
E-TicaretWoocommerce

WordPress WooCommerce REST API’sine Başlangıç ​​Kılavuzu

7 Mins read

WooCommerce  , WordPress için güçlü bir e-ticaret çözümüdür  ve özel geliştirme için bir dizi Temsili Durum Transferi (REST) API uç noktasına sahiptir . Bu, gelecekte oluşturabileceğiniz uygulamalar için büyük bir avantajdır, ancak oraya ulaşmak için önce REST API’sini ve nasıl kullanılacağını anlamanız gerekir.

REST API‘leri, geliştiricilerin bir kullanıcı arabirimi ile sınırlı kalmadan verilerle çeşitli anlamlı yollarla etkileşime girmesini sağlar. WooCommerce‘ın REST API’sini tanıyarak, oluşturabileceğiniz herhangi bir harici uygulamada çalışmak için eksiksiz bir e-ticaret platformuna da sahip olacaksınız. İlk başta biraz bunaltıcı olabilir, ancak gelecekteki projeleriniz için getiriye değer.

Bu yazıda sizi REST API’lerini tanıtacak ve neden bu kadar önemli olduklarını tartışacağız. Ardından, WooCommerce‘in özel REST API’sine ve potansiyeline aşina olmanıza yardımcı olmak için üç adımda size yol göstereceğiz. Başlayalım!

REST API’leri Nedir (Neden Önemlidir)

WordPress WooCommerce Rest api erişimi
WP REST API WordPress çekirdeği ile gelir.

REST API’leri  , tamamen farklı çevrimiçi çözümler arasında birlikte çalışabilirlik sağlar. Başka bir deyişle, WordPress gibi bir programda çok fazla veri depolayabilir ve aynı verilerle tamamen ayrı bir uygulamada (yerel mobil veya masaüstü gibi) etkileşimde bulunabilirsiniz.

REST API’si nedir?

#Wordpress Woocommerce REST API’si nedir?

API, bir Uygulama Programlama Arayüzüdür. “Temsili Durum Transferi” anlamına gelen REST, uygulamanızın verilerini birbiriyle ilişkili nesneler ve koleksiyonlar olarak modellemek ve bunlara erişmek için kullanılan bir dizi kavramdır. WordPress REST API, yayınları, sayfaları, sınıflandırmaları ve diğer yerleşik WordPress veri türlerini temsil eden REST uç noktaları (URL’ler) sağlar. Uygulamanız, sitenizdeki içeriği sorgulamak, değiştirmek ve oluşturmak için bu uç noktalara JSON verileri gönderebilir ve alabilir. JSON, hafif ve insanlar tarafından okunabilen ve Nesnelerin JavaScript’te yaptığı gibi görünen açık bir standart veri biçimidir. API’dan içerik isteğinde bulunduğunuzda veya API’ya içerik gönderdiğinizde yanıt JSON’da da döndürülür. JSON birçok programlama dilinde yaygın olarak desteklendiğinden, geliştiriciler istemci tarafı JavaScript’te (blok düzenleyici gibi) WordPress uygulamaları oluşturabilir,

Önceden, uç senaryolar için özel API’ler geliştirmek için binlerce dolar harcamanız gerekiyordu. Şimdi,  WordPress‘in her güncel kurulumuna bir  REST API dahil edilmiştir ve geliştiriciler her gün yeni uygulamalarını özgürce deneyebilirler. Bu sadece yaratıcı geliştirici için harika bir haber değil, aynı zamanda hazır REST API’leri de  işletmeler için güçlü bir varlıktır  . Entegre niş özel yazılım, eski çözümlerle uyumluluk ve hatta giyilebilir cihazlara bağlanabilirlik artık erişilemez!

REST API  çözümlerini mevcut platformlara nasıl entegre edeceğinize dair birkaç basit ve pratik örnek  :

 1. React Native ile verilerinizi WordPress arayüzünden ayırın ve yerel uygulamalar oluşturun  .
 2.  Birden çok siteden içerik yayınlayın . Bu, işletmeleriniz büyük bir ağı yönetiyorsa özellikle etkilidir.
 3. Kablolu  yeni sitelerini başlattıklarında olduğu gibi veri senkronizasyonunu otomatikleştirerek üretim sürelerini hızlandırmak için REST API’sini kullanın  .
 4. Kullanıcıların Calypso’nun  WordPress kullanıcıları için yaptığı gibi profillerini ve içeriklerini yönetmelerini sağlayan uygulamalar oluşturun  .

Şimdi, değirmen WordPress sitenizin ortalama, koşusu için neyin mümkün olduğunu tadın, tam teşekküllü e-ticaret mağazanız için neyin mümkün olduğunu hayal edin. WooCommerce  , WordPress API’sine kapsamlı özel eklemeler ekleyerek  tüm e-ticaret verilerinize normal yayınların ve sayfaların üstünde erişmenizi sağlar.

WooCommerce REST API’sine Başlarken (3 Adımda)

Sonraki birkaç adımda, komut satırı arabiriminden REST API’sinin nasıl doğrulanacağını ve erişileceğini öğreneceksiniz  . REST API ile etkileşime girmek için kullandığınız son dil (elbette) oluşturduğunuz uygulamaya bağlı olacaktır.

Adım 1: WooCommerce Kurulumunuzu REST API için Hazırlayın

WooCommerce verilerine erişmek için önce WooCommerce’a izniniz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Buna ‘kimlik doğrulama’ denir ve kullanıcıyı yetkilendirmek için özel olarak oluşturulmuş API anahtarları kullanır. İki adımda çalışırlar:

 1. WooCommerce, Tüketici Anahtarı ve Gizli Anahtar olarak adlandırılan iki gizli rastgele karakter dizesi oluşturur .
 2. Bunları REST API çağrılarınızda kullanır ve kimliğinizi kanıtlarsınız.

Başlamadan önce, bu anahtar setlerinden birini almanız gerekir. İlk olarak, WordPress kontrol panelinize gidin ve WooCommerce> Ayarlar> API altındaki REST API seçeneklerini etkinleştirin  . REST API’sını Etkinleştir  onay kutusunun seçili olduğundan emin olun ve  değişikliklerinizi kaydedin:

Ardından,  REST API’sine bağlanırken gizli parola görevi görecek benzersiz bir API anahtarı oluşturabilmeniz için Anahtarlar / Uygulamalar’ı seçin  . Click  bir API Anahtarı Oluştur  düğmesini ve verilerinize kendinize erişim vermek için talimatları uygulayın:

İşlemi  tamamlamak için API Anahtarı Oluştur’u tıklayın  . Ortaya çıkan anahtarları güvenli bir yere kaydedin! Diğer adımları takip etmek için onlara ihtiyacınız olacak.

Adım 2: İç Çalışmaları Hakkında Bilgi Almak İçin WooCommerce REST API Belgelerini Kullanma

woo rest api ticaretpanelim entegrasyon

REST API’sini kullanan her uygulama benzersizdir ve farklı çağrılar gerektirir. Her bir REST API uç noktasını öğrenmek yerine, belirli bir durumda ihtiyacınız olanı bulmak için özel belgeleri kullanabilirsiniz . Bu, API güncellemelerini aldıkça takip etmenize de yardımcı olacaktır.

Standartlara aşina olmak için giriş bölümünü okumak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta:

 1. WooCommerce ve WordPress’in doğru sürümlerine sahip olduğunuzdan emin olmak için Gereksinimler bölümünü kontrol edin .
 2. Veri aktarımının birincil yöntemi olan JSON ve JSONP hakkında bilgi edinin .
 3. Sorunları daha hızlı hata ayıklamak için hata kodlarını öğrenin.
 4. Daha kolay entegrasyon için sağlanan araçları ve kaynakları kullanın .

Belgeleri kullanarak, kurulumunuzdan farklı bilgiler almanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.  API’yı kullanarak tüm ürünlerimize bakmayı deneyelim  . JSON biçimli bir ürün listesi almak için komut satırı arayüzüne aşağıdakileri girin:

Curl -- https://example.com/wp-json/wc/v2/products/ -u

Yeni bir ürün oluşturmak için, POST  komutunu yeni ürününüz hakkında birkaç ekstra parametre ile eklersiniz  :

curl -X POST https://example.com/wp-json/wc/v2/products \
  -u your_consumer_key: your_consumer_secret \
  -H "İtype: application / json" \
  -d '{
 "name": "Yeni Ürünüm",
 "type": "basit",
 "regular_price": "99,99",
 "description": "Örnek uzun açıklama.",
 "short_description": "Kısa açıklama.",
 "cat": [
  {
   "id": 22
  },
  {
   "id": 18
  }
 ],
 "img": [
  {
   "src": "http://example.com/woocommerce/wp-content/uploads/sites/56/2017/06/rest-api-product.jpg",
   "pozisyon": 0
  },
  {
   "src": "http://example.com/woocommerce/wp-content/uploads/sites/56/2017/06/rest-api-product-2.jpg",
   "pozistion": 1
  }
 ]
}'

Pratik yapmak için bir demo WooCommerce sitesi kurmayı deneyin ve çeşitli komutlardan memnun olana kadar terminalle etkileşim kurmak için terminali kullanın. Mağazanızın ürünlerini ,  siparişlerini ve  müşterilerini görüntülemeyi, oluşturmayı ve değiştirmeyi deneyin  .

Kimlik doğrulamalı REST API’sini kullanarak nasıl veri çekeceğinizi ve oluşturacağınızı anladıktan sonra, aynısını yapmak için yeni uygulamanızın yerel programlama dilini kullanabilirsiniz. Size yardımcı olmak için, belgeler Node.js ve PHP için kod örnekleri sağlar.

3. Adım: REST API’sini Diğer Uygulamalara Entegre Edin

REST API ayrıca, gücünün ve çekiciliğinin önemli bir parçası olan WordPress ve WooCommerce ile alakasız platformları kullanarak etkileşime girmenizi sağlar. Atmanız gereken kesin adımlar, inşa ettiğiniz platforma ve entegre etmek istediğiniz özelliklere bağlıdır. Size bazı fikirler vermek için, daha önce ele aldığımız bazı örnekleri değiştirelim ve normal bir WordPress sitesi yerine WooCommerce için yapıldığını düşünelim:

 1. Kullanıcılarınızın alışveriş alışkanlıklarını karşılamak için özelleştirilmiş React Native’i kullanarak yerel bir mobil alışveriş uygulaması oluşturun  .
 2. Birden fazla WooCommerce sitesinden ürünleri uygun bir katalogda birleştirin.
 3. Verileri senkronize tutarken alışveriş sitenizin beta sürümünü test edin, böylece satış bilgilerini kaybetmezsiniz.
 4. Kullanıcıların hesaplarını ve geçmiş siparişlerini kolayca yönetebilecekleri web ve masaüstü uygulamaları oluşturun.

Bu örnekler, yeni yaratıcı çözümler hakkında beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli olmalı ve şimdiye kadar REST API ile neyin mümkün olabileceği konusunda net bir fikre sahip olmalısınız. Yeni bir proje fikri seçtikten veya WooCommerce’ı mevcut bir harici uygulamaya entegre etmek için yararlı bir yer bulduğunuzda, geriye kalan tek şey projeyi planlamak ve  inşa etmeye başlamaktır .

Sonuç

WooCommerce  , e-ticaret için popüler bir çözümdür, çünkü güçlü çözümler geliştirmenize yardımcı olmak için eksiksiz bir REST API’si sunar. Nasıl kullanılacağını öğrenmek, müşterileriniz için daha sağlam ve tam özellikli harici uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makalede, sizi WooCommerce REST API’sinin gücüyle tanıştırdık ve üç önemli şeyi öğrenmenize yardımcı olduk:

 1. REST API yetkilendirmesi için bir WooCommerce yüklemesi hazırlama.
 2. Geliştirici belgelerinden okuma ve öğrenme.
 3. REST API’sini harici uygulamalara entegre etme.

WooCommerce REST API ile geliştirme hakkında ne sorularınız var? Aşağıdaki yorum bölümünde sorularınızı sorun!

E-Ticaret Entegrasyonu
Related posts
E-TicaretPazaryeri

İnfluencer Marketing'i Markanız İçin Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Influencer pazarlama iş, ürün veya hizmet için ücretsiz pazarlama getirmek için mükemmel bir yoldur. Avantajlar açıktır: isminiz milyonlarca insanın önünde, işletmenize veya web sitenize bir bağlantı ile olacaktır. Ancak bu yeni ve büyüyen fenomenin bazı olumsuz yönleri de var.
E-TicaretPazaryeri

KDV’de İndirim

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı gönderimde “Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var” sözleriyle KDV ve iş yeri stopajında indirime gidildiğini duyurdu. Hazine ve…
E-Ticaret

Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Rekabet Kurulu ile yapılan görüşmelerin ardından Google bu reklamları kaldırma kararı aldı.
TicaretPanelim'i Hemen Denemeye Başla

14 Gün boyunca Ücretsiz Deneyin. Mağaza Entegrasyonunuzu Hemen Tamamlayın Sipariş ve Ürünlerinizi anında yönetmeye başlayın.

Ücretsiz Dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir